ISFG představila na konferenci ISSS spisovou službu SpisUm.

Tento týden se Hradci Králové konala tradiční konference ISSS, Internet ve státní správě a samosprávě, kterou organizátoři v loňském roce museli z důvodu covidových opatření vynechat.

ISFG se na konferenci představila hned dvakrát.

Řešení SpisUm v bloku „spisových služeb orgánů veřejné moci“ představil Milan Špičuk, Chief Product Officer. V úvodu uvedl fakt, že vytvořit systém spisové služby je velmi obtížný úkol, protože elektronické systémy spisové služby jsou nejvíce regulovanými a zároveň velmi důležitými informačnímy systémy.

Zhodnotil současnou situaci na trhu, kdy organizace mají mnohdy předřažená řešení, která lze těžko rozříšit a modifikovat a ve většině případů jsou vázána na jednoho dodavatele. Zmínil také DEPO –  Zákon č. 261/2021 Sb., o změně některých zákonů v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci, který je velkou změnou s dalekosáhlými důsledky nejen v oblasti elektronizace, ale i faktického fungování veřejné správy.

Ještě než představil produkt SpisUm, tak vysvětlil jakým způsobem by se měla vyvíjet ideální spisová služba, a to především použitím open-source produktů nebo technologií, atestací řešení (DEPO), použitím moderních postupů při návrhu řešení a vytvořením otevřeného řešení s otevřeným rozhraním a samozřejmě splněním zásad kybernetické bezpečnosti.

V bloku Open-source Aliance, jíž je ISFG členem pak Milan Špičuk kromě již zmíněné open-source spisové služby SpisUm hovořil také o tom, jak implementovat open-source technologie ve veřejné správě o možnostech dalších open-source řešení pro správu dokumentů, pro komunikaci a nebo třeba pro řešení otevřené integrace. Současný stav v ČR porovnal i se zkušenostmi ze zahraničí.

Informace o konferenci a záznamy z přednášek najdete zde: https://www.isss.cz/list/program

Další články

ISFG představila na konferenci ISSS spisovou službu SpisUm.

Tento týden se Hradci Králové konala konference ISSS, Internet ve státní správě a samosprávě, kterou organizátoři v loňském roce museli z důvodu covidových opatření vynechat.
ISFG se na konferenci představila hned dvakrát….