5 důvodů, proč sáhnout po open-source řešení

Výběr technologií a digitalizace organizace znamená zavázat se konkrétním řešením. I proto je dobré zvážit jejich dlouhodobé fungování a místo v organizaci. Nejen pořizovací náklady, ale i náklady na údržbu. Zvážit, co by znamenalo, pokud bychom chtěli v budoucnu něco přidat nebo ubrat? Jak bude dané řešení fungovat s ostatními programy a aplikacemi, které využíváme? V posledních letech roste zájem o takzvaná open-source řešení a ovládla už dokonce 90 % internetu. Tady je hned několik důvodů proč. 

1.      Kontrola a flexibilita

V době, kdy už je nad lidské síly kontrolovat, které programy a aplikace sledují jaká data, a většina lidí na sebe na sociálních sítích prozradí během týdne více než svým přátelům za celý život, je transparentní software k nezaplacení. Open-source, tedy otevřený software, umožňuje do zdrojového kódu nejen nahlížet, ale také ho rozvíjet. To dává majiteli svobodu spolupracovat s různými dodavateli, nebo ho upravit interně podle potřeb organizace.

2.      Nižší cena

Na začátku je třeba vyjasnit, že open-source nerovná se zadarmo. Někdy je software skutečně poskytnutý uživatelům zdarma. Většinou to bývá v případě, že se jedná například o univerzitní projekt, nebo ho financují různé spolky či firmy. Tak, jak je tomu v případě Linuxu. Faktem ale je, že náklady na open-source jsou nižší než při pořizování, rozvíjení a aktualizování proprietárního, tedy uzavřeného softwaru.

3.      Bezpečnost

Existují studie upozorňující na větší bezpečnost otevřeného softwaru. Jak je to možné? Platí, že víc hlav víc ví. V případě open-source řešení, kdy do kódu může nahlédnout každý, jsou chyby odhaleny i opraveny rychleji.

4.      Celosvětová komunita

Velkou výhodou open-source je obrovská světová komunita odborníků i nadšenců. Najít tedy někoho, s kým je možné se poradit, kdo rozumí vámi pořízenému řešení a najít nejrůznější doporučení, tipy i studie je velmi snadné. U uzavřeného softwaru naopak často musíte spoléhat pouze na výrobce a jeho ochotu některé věci sdílet.

5.      Stabilita

Tento bod souvisí s předešlým. Open-source řešení obvykle nabízejí dlouhodobou podporu i aktualizace. Většinou totiž někde na světě někdo, kdo daný software vylepšuje a posouvá. Díky tomu jsou řešení často velmi inovativní a kvalitu zase zaručuje množství lidí, kteří pokroky testují a hodnotí.

Pokud si nejste jistí, zda se open-řešení hodí právě pro vaši organizaci, neváhejte se nám ozvat. Rádi se o tom s vámi pobavíme.

Další články

ISFG představila na konferenci ISSS spisovou službu SpisUm.

Tento týden se Hradci Králové konala konference ISSS, Internet ve státní správě a samosprávě, kterou organizátoři v loňském roce museli z důvodu covidových opatření vynechat.
ISFG se na konferenci představila hned dvakrát….